Children’s Timetables

Summer Term 2017

Summer Term 2018

Term will commence Monday 16th April end on Saturday 14th July

Half Term  28th May – Saturday 2nd June 2018

Instructors

(LR) Lisa Richards;  (TB) Tracey Betés;   (IS) Irela Strachan;  (NC) Naomi Crossley;  (AH) Aimee Holder;  (LG) Laura Green;  (JW) Jane Wilkins; (TH) Tanya Hall;  (EH) Elizabeth Holmes; (LG) Laura Green

Monday

Monday

Studio One

4.00 – 4.45pm
Contemporary Found (EH)


4.45 – 5.45pm
Contemporary Seniors (EH)


5.45 – 6.45pm
Contemporary Dance (EH)

Studio Two

4.00 – 4.30pm
Primary Ballet (LR)


4.30 – 5.15pm
Primary Ballet (LR)


5.15 – 6.00pm
Grade 4 Ballet (LR)


6.00 – 7.00pm
Inter Modern (LR)

Studio Three

4.00 – 4.45pm
Grade 1 Ballet (TB)


4.45 - 5.30pm
Grade 2 Ballet (TB)


5.30 – 6.15pm
Grade 3 ballet (TB)


5.15 – 7.00pm
Grade 2 tap (TB)

Singing Room

Enrol Now

Tuesday

Tuesday

Studio One

4.00 – 4.45pm
Grade 4 Modern NEW (LR)


4.45 – 5.30pm
Grade 4 Modern (LR)


5.30 – 6.15pm
Standard 5 ballet (LR)


6.15 – 7.00pm
Grade 5 Ballet NEW (LR)


7.00 – 8.00pm
Grade 6 Ballet (IS)

Studio Two

4.00 – 4.30pm
Primary Ballet (TB)


4.30 – 5.15pm
Grade 2  Ballet NEW (TB)


5.15 – 6.00pm
Grade 2 Modern (TB)


6.00 – 7.00pm
Grade 6 Ballet  NEW (TB)

Studio Three

4.00 – 4.45pm
Grade 3 Tap (JW)


4.45 – 5.30pm
Grade 5 Tap (JW)


5.30 – 6.15pm
Grade 6 Tap (JW)


6.15 – 7.00pm
Adv 1 Tap (JW)


7.00 – 9.00pm
Advanced 1 Ballet (IS)

Singing Room

Enrol Now

Wednesday

Wednesday

Studio One

4.00- 4.30pm
Pre Primary Ballet (TB)


4.30 – 5.15pm
Grade 3 Modern (TB)


5.15 – 6.00pm
Grade 5 Ballet NEW (TB)


6.00 – 6.45pm
Grade 4 Ballet (TB)


6.45- 7.30pm
Senior Singing (NC)

Studio Two

4.00– 4.45pm
Primary Ballet (LR)


4.45 – 5.30pm
Grade 1 ballet (LR)

 

Studio Three

4.15 – 5.00pm
Jazz 3 (AH)


5.00 – 5.45pm
Jazz 2 (AH)


5.45 – 6.45pm
Senior Jazz (AH)


6.45 –7.30pm
Jazz 4 (AH)

Singing Room

4.45 – 5.15pm
Junior Singing (NC)


5.15 – 6.00pm
Middle Singing (NC)


6.00 – 6.45pm
Inter Singing (NC)

Enrol Now

Thursday

Thursday

Studio One

4.00 – 4.45pm
Grade 3 Ballet  (LR)


4.45– 5.45pm
Grade 5 modern (LR)


5.45 – 6.30pm
Grade 2 Ballet (LR)


6.30 – 7.30pm
Adv 1 Ballet & Show (IS)

Studio Two

4.45 – 5.45pm
adf Team (LG)


6.00 – 7.30pm
adf Troup (LG)

Studio Three

4.00 - 4.45pm
Grade 1 Tap (TB)


4.45 - 5.15pm
Primary Tap (TB)


5.15 – 6.00pm
Grade 3 Tap (TB)


6.00 – 7.00pm
Grade 6 Ballet (TB)

Singing Room

Enrol Now

Friday

Friday

Studio One

4.00 – 4.45pm
Junior Street Jazz (TH)


4.45 – 5.30pm
Street Jazz 1 (TH)


5.30 – 6.15pm
Street Jazz 2 (TH)


6.15 – 7.15pm
Jazz 5 (TH)

Studio Two

4.00 – 4.30pm
Pre Primary Ballet (AH)


4.30 – 5.15pm
Grade 1 Modern (AH)


5.30 - 6.15pm
Acro 1  (AH)


6.15 - 7.15pm
Acro 2   (AH)


7.15 - 8.15pm
Acro 2   (AH)

Studio Three

4.00 – 4.30pm
Infant Ballet (SC)


4.30 – 5.00pm
Baby Tap (SC)


5.00 – 5.30pm
Primary Modern (SC)

Singing Room

Enrol Now

Saturday

Saturday

Saturday school

Saturday School Runs from 9.30am to 12.30pm in term time only.

Tanya Hall – Dance

Dance

Tanya Hall

Donna Ifould – Drama

Drama

Donna Ifould

Naomi Crossley – Singing

Singing

Naomi Crossley

Enrol Now